تبلیغات
شیراز سرعت - زندگینامه والنتینو روسی (Valentino Rossi)

 

صفحه اصلی

تماس با ما

آرشیو مطالب

shzspeed@gmail.com

 
  کاربر مهمان، خوش آمدید!


زندگینامه والنتینو روسی (Valentino Rossi)

والنتینو روسی محبوب ترین و پر افتخارترین موتورسوار جهان در 16 فوریه 1979 در اربینوی ایتالیا به دنیا آمد و در شهر تاوولیا بزرگ شد. قدش 1متر و 82 و وزنش 60 کیلوگرم میباشد .


با تشویق‌های پدرش «گرازایانو روسی» که خود از موتور سواران اسبق مسابقات جهانی بود راهش را در عالم موتور سیکلت پیدا کرد. 

اولین بار در 2 سالگی سوار موتور شد. با اصرار مادرش «استفانیا» و به خاطر حفظ سلامت خود او، پدرش برای او یک گوکارت به جای موتور سیکلت گرفت. با ابراز علاقه هر چه بیشتر وی، خانواده نیز شرایط لازم را برای بروز زمینه‌های استعداد فرزند خویش هموار می‌کرد. «گرازیانو» موتور 60 سی سی او را که آن موقع 5 ساله شده بود با یک موتور کارت مسابقه ملی 100 سی سی عوض کرد.

اگر چه والنتینو به چیزهایی همچون گیتار و بازی فوتبال علاقه داشت ولی روز به روز میلش را به درس و مدرسه از دست می‌داد. در سال 1990 قهرمان کارت منطقه‌ای شد. با افزایش سن و استعداد وی، نیاز به کلاس‌های بالاترموتور برای پیشرفت هر چه بیشتر احساس می‌شد. در سال 1993 یک «کاگیومیتوی 125 سی سی» خرید.


ورود به رقابت‌های جهانی
در سال 1994 تیم آپریلیا از طریق "سندرونی" استعداد والنتینو را مورد توجه قرار داد. با میدان یافت از سوی این تیم، توانست جایگاه خود را بیش از پیش بهبود بخشد و در همان سال برای اولین بار با این تیم در مسابقات قهرمانی ایتالیا ظاهر شد و به دنبال آن صحنه رقابت‌های سال 1995 را در اروپا و ایتالیا تجربه کرد.

 قهرمانی والنتینو از همین تاریخ در کارنامه کاری او نمایان شدند. پس از آپریلیا، هوندا و پس از آن یاماها را بعنوان آشیانه برگزید و با هر دو آنها به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.


القاب

اسامی و القاب زیادی در دوران کاری وی به والنتینو نسبت داده شده که اولین نمونه قابل ذکر و برجسته آن روسی فومی (Rossi Fumi) است. چنانچه خود روسی درباره آن می‌گوید این عبارت به احترام و پاس داشت "نوری فومی آبه" به وی نسبت داده شده‌است. نام دیگر وی والنتینیک (Valentinik) بوده که در روزهای کارش در کلاس 250 سی سی به وی اطلاق شد. این اسم برگرفته از "دونالد داک" فوق ستاره ایتالیایی (Paperinik) است. 

دکتر (The Doctor) یکی از لقب‌های بسیار معروف روسی است که به خاطر برخورد سرد و بی تفاوت او با مخالفانش و نیز به دلیل خونسردی و آرامش در مسابقات فعلی در مقایسه با عملکرد آتشین و متعصبانه در دوران کار در 125 سی سی و 250 سی سی او را این گونه می‌خوانند. 

خود او در یک بیان طنز آلود معتقد است که این لقب به این خاطر است که نام خانوادگی اکثر دکترها در ایتالیا روسی است.


شماره 46 والنتینو روسی
46 شماره‌ای است که همواره در گراند پری‌های خود با آن ظاهر می‌شود. انگیزه اولیه استفاده از آن به زبان خود او یک الگوی ژاپنی بوده که سالها پیش او را در یک مسابقه از تلویزیون دیده‌است. سرعت خارق العاده او در مسابقات بارانی آن روز برای روسی قابل ستایش است. 

بعدها گفت که این شماره‌ای است که پدرش در 3 گراند پری اولی که در آن پیروز شده از آن استفاده می‌کرده‌است. ـ متن روی کلاهش به جمعی از دوستانش یعنی قبیله چیهوآهوآ (The Chihuahua Tribe) اشاره می‌کند وحروف VLF روی لباسش مخفف Viva La Figa یعنی گربه دراز عمر است. او همچنین رنگ مورد علاقه خود یعنی زرد فلورسن را در لباس خود استفاده کرده‌است. طرح کلاه ایمنی وی که در طول دوران کار حرفه‌ای خود از شمار زیادی از آنها استفاده کرده‌است همواره با درون مایه خورشید و ماه طراحی شده‌اند.


خرافه پرستی

روش پرستش موتور توسط روسی قبل از مسابقات والنتینو یک انسان خرافی است و تشریفات پس از مسابقه وی معروف است. قبل از هر رانندگی جلوی موتور سیکلت خود زانو می‌زند و در حالیکه سر خود را خم کرده‌است جا پای موتور را می‌گیرد. شاید بتوان او را ستایشگر سکوت نامید چوت هیچ کس نمی‌داند در آن لحظه در سکوت خود به چه می‌اندیشد و یا چه وردی برای خود می‌خواند.


جدول مقامهای والنتینو روسی تا به الان

وی پس از هموطن خود آگوستینی با 115 عنوان قهرمانی بیشترین قهرمانی را در بین موتورسوران حال حاضر جهان دارد. (آگوستینی 122 قهرمانی در سال‌های دور کسب کرده) و همچنین 9 بار قهرمان فصل شدن که 7 قهرمانی از آنها در کلاس موتو جی پی بوده بهترین و پرافتخارترین موتورسوار حال حاضر در جهان به شمار می‌رود. روسی اعلام کرده که می‌خواهد رکورد آگوستینی را بشکند که اگر موفق به چنین کاری شود (دو سال دیگر با یاماها قرار داد دارد ) خود را به عنوان بهترین موتور سوار تاریخ مبدل می‌سازد.

1_ مجموع مسابقاتی که روسی در آنها شرکت کرده 338 مسابقه بوده که در 215 مسابقه از آنها بر روی پدیوم (جزء سه نفر اول) رفته که 181 بار آن در کلاس برتر بوده است.

2_ وی 115 قهرمانی دارد که 88 قهرمان از آنها در کلاس برتر می‌باشد.

3_ همچنین 63 پل پزیشن (شروع کننده مسابقه) دارد

4_او 95 بار سریع‌ترین دور (fast lap) را دارد

5_چهار بار عنوان مرد سال ورزش ایتالیا

6_ بیشترین حضور بر روی سکو در یک فصل با 16 بار از 16 مسابقه در فصلهای 2003 و 2005 و 2008

7- یکی دیگر از افتخارات بی نظیر والنتینو روسی حضور مستمر و پیوسته در مسابقات از گرندپری آفریقای جنوبی در سال 2000 تا گرندپری لمان فرانسه در سال 2010 بوده که در واقع طی ده سال هیچ گرندپری را تحت هیچ شرایطی از دست نداده (او تنها کسی است که چنین پیوستگی را داشته) افتخارات تا نیم فصل 2016 می‌باشند.

8_ روسی با قهرمانی در گرندپریکس میسانو 2014 جمع امتیازات خود را از 5000 فراتر برد تا اولین موتورسواری در جهان باشد که مجموع امتیازاتش بیش از 5000 است.


بزرگترین تبانی از نظر مردم در تاریخ موتو جی پی

فصل 2015 به گفته اکثر کارشناسان تبانی مشهود در آن رخ داد . در حالی که والنتینو روسی و خورخه لورنزو موتورسوار اسپانیایی یاماها جدال نزدیکی برای قهرمانی فصل داشتند اما در مسابقه فیلیپ ایسلند که مسابقه 15 فصل بود مارک مارکز هم وطن لورنزو با اختلال در کار روسی و درگیری های عمدی باعث شد تا روسی پشت سر لورنزو قرار گیرد ،تا هموطن خود را در قهرمانی فصل کمک کرده باشد که روسی در پایان آن مسابقه در کنفرانس خبری به وضوح اعلام کرد مارکز تبانی کرده است . مارکز در مسابقه بعدی در سپانگ مالزی که مسابقه ماقبل پایانی بود پا را از این فراتر گذاشت و این بار نه تنها به راحتی راه را برای سبقت هموطن خود لورنزو باز کرد بازهم با روسی درگیر شد به طوری که در کمتر از 3 دور 24 بار با روسی کانتکت داشت و مانع از آن میشد که روسی به لورنزو نزدیک شود. 

اما این پایان ماجرا نبود و در مسابقه پایانی نیز به گفته اکثر کارشناسان نقش محافظ لورنزو را داشت چرا که این بار هم به راحتی راه را برای لورنزو باز گذاشت و در 30 دور مسابقه با اینکه بارها فرصت این را داشت از لورنزو سبقت بگیرد ولی به عمد این کار را نمیکرد به دلیل اینکه با این کار والنتینو روسی قهرمان فصل میشد . این تبانی اشکار موتورسوار اسپانیایی علیه روسی به قدری آشکار بود که معروفترین سایت شرطبندی جهان به تمام کسانی که والنتینو رو قهرمان پیش بینی کرده بودن دوبرابر مبلغ تعیین شده جایزه داد همچنین فیم (فدراسیون جهانی موتورسواری) نیز خواستار این شد موتورسواران تبانی صورت گرفته را بیشتر از این بزرگ نکنند چرا که به گفته فیم این تبانی میلیون ها دلار به این فدراسیون ضرر رسانده است .

این درحالی است که اگر این تبانی شکل نمیگرفت والنتینو روسی به دهمین عنوان قهرمانی جهان خودش می رسید.
برچسب ها : موتو جی پی-ریس-والنتینو-روسی-moto gp-valentino-rossi-

نوشته شده توسط shz speed در یکشنبه 24 مرداد 1395

نظرات (

مطالب پیشین

» مستند موتورسواری Hitting the Apex
» موتورسواران برتر موتو جی پی MotoGP
» قاتلی بنام هوندا 125 (honda 125cc ,CDI 125cc ,CG 125 cc)
» تاریخچه شورلت کامارو (Chevrolet Camaro)
» فورد موستانگ اسب وحشی آمریکایی (Ford Mustang)
» تاریخچه و تاسیس بنلی (Benelli)
» سری جدید عکسهای گروه پسران کورش (پاییز 95)
» تاریخچه ساخت نخستین خودرو
» تاریخچه صنعت خودرو ایران
» تاریخچه و تاسیس بنز (Mercedes-Benz)
» تاریخچه و تاسیس آئودی (Audi)
» راههای افزایش سرعت موتورسواری
» آشنایی و مشخصات موتورهای کراس(Cross) ,تریل(Duall Sport یا Trail) و تریال(Trial)
» تور پاسارگاد سال 95
» مفایسه توربوشارژر و سوپرشارژر

» لیست کامل مطالب ارسالیجستجو در این وب:

Google      Yahoo      MSN
کد متن افکت دار
نویسندگان :
» shz speed

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


لینکستان

برقی میمونم تا برگردی
فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران
اخبار موتور در ایران و خارج
اخبار فرمول1
بایک نیوز
پرشین موتور
سایت Carnp

.:: لیست کامل لینکستان ::.